Jak je to s padáním vlasů po porodu?

Vím, že padání vlasů po porodu trápí většinu žen, často díky tomuto rychlému úbytku vlasů doslova panikaříme a hlavou se nám honí myšlenky typu: „Jestli to takhle bude pokračovat dál, budu brzy úplně bez vlasů“. Často vlasy taháme v trsech a máme pocit, že jsou snad úplně všude. Snažíme se najít zázračné produkty, nebo zvažujeme radikální ostříhání vlasů a doufáme, že díky tomu se proces padání zastaví. Věřte, že není třeba panikařit, ani vlasy radikálně zkracovat. Jedná se o naprosto běžný jev a nebojte plešaté nebudete.

Padání vlasů po porodu je opravdu dočasnou záležitostí, která může někdy mít celkem dramatický průběh v podobě velké ztráty vlasů. Chtěla bych vám, ale říct, že není třeba panikařit, protože právě vyvolaným stresem ze ztráty vlasů si nepomáháte. Je tomu právě naopak. Je to zcela běžný fyziologický stav, který se sám po určité době upraví a je potřeba počítat s tím, že to nebude úplně hned. Obnovení růstového cyklu může trvat šest až dvanáct měsíců.

 

Proč vlasy po porodu tolik padají?

Vypadávání vlasů ovlivňuje spousta faktorů, a právě v době těhotenství a po porodu je ovlivněn převážně hladinou hormonů dané ženy a také procesem kojení, stresem a únavou. Během těhotenství si můžete všimnout, že vlasy nepadají téměř vůbec, dokonce jsou mnohem hezčí, pevnější a hustší. A hned vám povím proč.

Protože v období těhotenství dochází u žen ke zvýšení hladiny estrogenů v krvi a díky nim se nám prodlouží růstová fáze vlasů, a naopak se zkrátí fáze klidová. Což znamená, že vlasy v době těhotenství téměř přestanou padat a my pak máme vlasy hustší a pevnější. Jenže tento fakt si většinou vůbec neuvědomujeme a často si toho ani nevšimneme.

Co se, ale stane po porodu?

Naše tělo prožije tzv. hormonální bouři a hladina estrogenů v krvi značně strmě klesat. Teď už asi víte, kam tím mířím. Přesně tak, díky rychlému poklesu estrogenů dochází k výpadu většího množství vlasů. Je to přesně takové množství, které nám právě v době těhotenství nevypadlo.

To je ten důvod, proč padá tolik vlasů najednou. U každé ženy probíhá padání vlasů úplně jinak, některým padají vlasy rovnoměrně všude, některým pouze na určitých místech, nejčastěji však v oblasti koutů a kolem linie obličeje.

Kdy se začít znepokojovat?

Alarmující by pro vás mělo být padání obočí, nebo když se vám začínají objevovat holá kolečka na vlasové pokožce. V tento moment je potřeba vyhledat odborníka trichologa, který zjistí příčinu vzniku.

Kdy se padání vlasů zlepší?

Ve chvíli, kdy dojde k ustálení hladiny hormonů v krvi se obnoví růstový cyklus a vlasy začnou růst. Nové vlásky budou jemné a někdy se nám mohou zdát neupravitelné, trčící na všechny strany. Jsou však dobrým znamením, že je vše na dobré cestě a do pár měsíců budou vlasy jako dřív.

Jak jsem to měla já?

Sama jsem po porodu prošla silným padáním vlasů, které mě zprvu nenechávalo klidnou, a to i přesto, že jsem věděla, že jde o dočasný proces. Musím se přiznat, šílela jsem z toho a ano, i já jsem propadala panice a začala hledat, co mi s tím pomůže. Čím mohu své vlasy podpořit, co pro ně mohu udělat, kromě stresujícího čekání na to, až fáze padání pomine.

Během těhotenství jsem měla vlasy naprosto skvělé, husté, pevné, byla jsem nadšená. Všímala jsem si, že i mé nehty jsou pevnější než kdy jindy a pleť je také čistší a zářivější. Připadala jsem si krásná. No není divu, že jsem si na všechny tyto bonusy velmi rychle zvykla a o to větší rozčarování mě právě pár měsíců po porodu čekalo.

Mé krásné vlasy byly snad všude jen ne na hlavě. Tak takhle jsem to vnímala. Ve skutečnosti jsem jich samozřejmě měla pořád hodně.

Naše hlava a myšlenky často rády přehánějí, vyvolávají v nás alarmující stres a vytváří obrazy toho, co všechno se může stát, jaké hrůzy nás mohou ve spojitosti s padáním vlasů potkat. Nepřemýšlíme nad tím, co můžeme pro sebe a vlasy udělat právě teď. Místo toho tvoříme destruktivní řetězce myšlenek, co všechno se stane když…

Často si díky těmto destruktivním myšlenkám do svých životů nepustíme to, co právě potřebujeme nejvíc, jsme sami od sebe úplně odpojené. Hledáme řešení v doplňcích stravy, v zázračných produktech, které by padání okamžitě zastavily. Jenže to nejdůležitější co potřebujeme je zklidnit myšlenky, žít přítomností, žít tím co cítíme, že potřebujeme. Když budeme vědomě vnímat své potřeby můžeme nacítit i to co potřebují naše vlasy.

Zkrátka přestat panikařit, zklidnit svou mysl a spojit se sama se sebou, dopřát svým vlasům laskavou a vědomou péči.

O sebelásce a laskavé péči k sobě samým si můžete přečíst tento článek.

 

A jak tedy na to, co pro své vlasy můžeme udělat?

 Dopřejte si masáž vlasové pokožky každý den. Stačí minuta nebo dvě denně.

→ Dopřejte svému tělu vyváženou a pravidelnou stravu. Dostatek minerálů a vitamínů ve stravě.

Dbejte na správnou techniku péče o vaše vlasy. Čistá, hydratovaná a okysličená pokožka.

→ Dodržujte pitný režim.

→ Dejte svým vlasům lásku, pozornost a laskavý dotek.

→ Dopřejte vlasům kousek přírody. Bylinky mají kouzelnou moc.

→ Pomohou také výživná tonika, která se aplikují a na vlasovou pokožku.

 

A jak to máte nebo jste měly vy?

Budu moc ráda, když mi napíšete, co pomáhá v péči o vlasy vám nebo s čím byste potřebovaly pomoci.

S láskou

Hanka

Pomáhám ženám ke krásným zdravým vlasům, , aby poslouchali své srdce a věřily, že všechno je možné. Učím je pečovat o své vlasy efektivně, jednoduše a s láskou, aby dosáhly toužených výsledků. Dovolte si zářit a pusťte krásu a lásku do svých životů. Můj příběh si přečtěte zde
  • 6 tipů, jak být zářivou ženou každý den

    Objevte kouzlo vnitřní lásky, štěstí, radosti, které vám bude jiskřit z očí každý den.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • PŘIDEJTE SE NA FACEBOOKU